sobota, 26 listopada 2011

Sobota z Henrykiem VIII cz.4

" Henryk zaczął naukę bardzo wcześnie. Drugiego listopada 1495 roku, gdy chłopiec nie miał jeszcze czterech i pół roku, jego ojciec zapłacił funta za 'książkę kupioną dla księcia Yorku'. Być może z tej właśnie książki Henryk nauczył się czytać, a może posiadł już tą umiejętność?" [1]

"Charakter pisma Henryka zawsze był zagadką. Te wyraźne, kanciaste, dość toporne kształty nie przypominają pisma jego znanych wychowawców, jak John Skelton, i parterów intelektualnych jak Thomas More. Są natomiast bardzo podobne do liter jego sióstr. Pismo Henryka jest bardziej 'męskie' i kształtne, co świadczy o tym, że pisał często, chociaż (jak wiadomo) raczej z wysiłkiem i niepewnie.  Jego siostry natomiast miały typowo kobiecy charakter pisma: nieporządny i niewyrobiony, choćby tylko dlatego, że pisały rzadko. Mimo to podobieństwo jest uderzające" [2].

"Oficjalną naukę rozpoczął Henryk rok lub dwa lata później. Jego pierwszym wychowawcą został poeta John Skelton." [3]

Skelton, "był chyba jedynym poetą, który napisał, w The Garlande or Chapelet of  Laurell, 1600 wierszy sławiących jego samego i jego twórczość" [4].  :) To się dopiero nazywa samouwielbienie ;)

"Najważniejsze zadanie Skeltona polegało na czym innym: na pogłębieniu znajomości angielskiego i nauczeniu swojego podopiecznego łaciny, bardzo wysoko wówczas cenionej. Biegła znajomość łaciny stanowiła cel sam w sobie, a także klucz do innej wiedzy, ponieważ łacina była językiem nauki"[5].


Jaka informacja z pewnością Wam się przyda w przyszłych "Sobotach z Henrykiem VIII"? Taka, że Henryk pisał niechętnie ;) Więcej zdradzę w odpowiednim czasie :)

Źródła:
 [1] D. Starkey "Cnotliwy książę. Zanim Henryk VIII został królem", str. 91
[2] Ibidem.,
[3] Ibidem., str. 92
[4] Ibidem.,
[5] Ibidem., str. 93


7 komentarzy:

 1. I pomyśleć, że kiedyś osoba, która potrafiła pisać była kimś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Otagowałam Cię ciachowym rankingiem, jeśli nie masz ochoty to po prostu zignoruj :-) - http://as-a-hatter.blogspot.com/2011/11/tag-subiektywny-ranking-przystojniakow.html

  OdpowiedzUsuń
 3. pan od 1600 wierszy o sobie, od dzisiaj jest moim idolem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja niechętnie pisałam prace zaliczeniowe na studiach i równie niechętnie piszę moją pieprzoną magisterkę. aaaaaaaaargh.
  niechętnie
  i niespiesznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Hеllo, I beliеνе уouг web site cοulԁ pоѕѕіbly be hаving internеt browser compatіbilіtу problemѕ.
  Whenever I loοk at youг site in Sаfarі,
  іt looκs fine but whеn oρening іn Inteгnet Exρlorer, it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!
  My site - Fast Payday Loans

  OdpowiedzUsuń
 6. I was recommеnԁed this web site by my
  cοusin. Ӏ'm not positive whether this submit is written by way of him as nobody else understand such exact about my problem. You are incredible! Thank you!

  Here is my homepage :: Lloyd Irvin

  OdpowiedzUsuń

Jeśli zostawiasz komentarz jako "Anonimowy", proszę podpisz się nickiem :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...